Історія та діяльність Черкаської обласної організації ФСТ «Динамо» України

Фізкультурно-спортивне товариство «Динамо» України — всеукраїнська громадська організація фізкультурно-спортивної спрямованості, що об’єднує колективи фізичної культури і спорту працівників і військовослужбовців Адміністрації Президента України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного департаменту України з питань виконання покарань, Міністерства з надзвичайних ситуацій України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Генеральної прокуратури України, Державної митної служби України, Антимонопольного комітету України, Управління державної охорони України, Податкової міліції Державної податкової адміністрації України, (далі — правоохоронні органи), працівників, службовців підприємств і організацій, колективних членів Товариства, студентів та курсантів вищих навчальних закладів, які готують фахівців для правоохоронних органів України, окремих громадян, а також членів їх сімей, що прагнуть займатися фізичною культурою і спортом, та сприяти їх розвиткові в Україні.

Черкаська обласна організація ФСТ «Динамо» виникла разом з появою на мапі України в січні 1954 року Черкаської області, але динамівський рух на Черкащині прийшов в ті далекі 20-ті роки двадцятого століття. Осередки товариства з’явились в місті Черкаси та місті Смілі, а також Умані та Золотоноші.

Тоді вже за Черкаську динамівську команду виступав один з найсильніших спортсменів України Гринаковський Юрій Вікторович, який на Всеукраїнських змаганнях з легкої атлетики, що відбулися у липні 1928 року в Києві встановив новий рекорд України у стрибках з жердиною. Виступаючи у Москві у фіналі 1-ї Всесоюзної Спартакіади, черкасець став призером у стрибках з місця у довжину і висоту та в стрибках з жердиною.

В довоєнні та повоєнні роки динамівці Черкащини були одними з провідних спортсменів в області та України.

Федір Якутович та Костянтин Васюрин, Микола Багрін та Дмитро Макушев, Микола Корнієнко та Сергій Гутерчик, Олексій Абдулаєв та багато інших спортсменів високо несли динамівський прапор на Всеукраїнських та Всесоюзних змаганнях.

У березні 1954 року була утворена обласна рада «Динамо», яку очолив начальник обласного УВС полковник І. М. Мацнев.

В обласній організації розвивалась легка атлетика та фехтування, городковий спорт та кульова стрільба,бокс, ігрові види спорту.

На 1-й Спартакіаді народів СРСР почесний майстер спорту, фехтувальник Олексій Абдулаєв в складі збірної України став «срібним» призером.

І надалі славні традиції продовжує плеяда спортсменів-динамівців на ниві розвитку фізичної культури і спорту.

Спортсмени Черкаського товариства «Динамо» займали передові позиції, виступаючи на престижних змаганнях людства – Олімпійських іграх, серед них:

 • Іван Чернявський (легка атлетика) – 1956 р., м. Мельбурн (Австралія) – 10 місце в бігу на 5000м, 6 місце в бігу на 10000м.
 • Андрій Хіміч (веслування на каное) – 1964 р., м. Токіо (Японія) – «золота» медаль на каное-двійці.
 • Володимир Атамась (легка атлетика) – 1972 р., Мюнхен (ФРН) – 1/8 фіналу з бігу на 100 м.
 • Олександр Мотузенко (веслування на байдарці) – 1988 р. – Сеул (Корея) – «срібна» медаль.
 • Валерій Перешкура (спортивна гімнастика) – 2000 р. – Сідней (Австралія) – «срібна» медаль.
 • Віталій Бубон (дзюдо) – 2004 р. – Афіни (Греція) – 16 місце у ваговій категорії 100 кг.
 • Ірина Краснянська (спортивна гімнастика) – 2008 р. Пекін (Китай) – 11 місце в командній першості.
 • Олександра Стаднюк (легка атлетика) – 2008 р. – Пекін (Китай)– 34 місце в стрибках у довжину.
 • Юлія Олішевська (легка атлетика) -2012р.-Лондон(Великобританія)-біг в естафеті 4 х 400 метрів.
 • Дарія Шаріпова(стрільба) – 2012р.- Лондон (Великобританія)-13 місце (стрільба з пневматичної гвинтівки)
 • Сергій Куліш (стрільба кульова) – 2012 р., м. Лондон (Великобританія) – 14 місце, малокаліберна гвинтівка 50м з трьох положень.

П’ять заслужених майстра спорту України, 7 заслужених тренерів, 19 майстрів спорту міжнародного класу СРСР та України, більше 150 майстрів спорту підготовлено в обласній організації за роки її існування.

Імена черкаських динамівців Володимира Іваненко (пауерліфтинг) та Сергія Черкаського (кікбоксінг), Ірини Краснянської (спортивна гімнастика) та Валентина Дем’яненка (веслування на каное) та багатьох інших спортсменів Черкащини відомі на Україні та далеко за її межами.

У 2014 році спортсмени-динамівці Черкащини взяли участь у багатьох національних та міжнародних змаганнях. «Бронзовим» призером кубку Європи з дзюдо стала вихованка ОДЮСШ «Динамо» майстер спорту України Анастасія Сапсай. Великим здобутком стала «срібна» медаль на чемпіонаті Світу серед юніорів, що відбувся в м. Форт-Лодердейл (США) Анастасії Сапсай, де вона вперше виконала норматив «Майстра спорту України міжнародного класу» та «бронзова» медаль на чемпіонаті Європи серед юніорів в м. Бухарест (Румунія).

Переможцем Кубку Світу з кікбоксингу в м. Ліньяно (Італія) з 05 по 08 червня 2014 року став майстер спорту України міжнародного класу Іван Ткаченко, «бронзову» медаль здобув майстер спорту України Артем Савенко та підтвердив звання переможця Кубку Світу представник Черкаського інституту пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля заслужений майстер спорту України Ігор Приходько.

Також на чемпіонаті Європи з кікбоксингу в м. Більбао (Іспанія) з 18 по 26 жовтня 2014 року «бронзові» медалі здобули динамівці: Іван Ткаченко, Ігор Приходько та 5 місце посів Артем Савенко.

У березні місяці 2014 року в м. Москва (Росія) відбувся Чемпіонат Європи зі стрільби з пневматичної зброї. У складі збірної команди України динамівець Сергій Куліш виборов командне «срібло». А на Кубку Світу з кульової стрільби, посівши четверте місце, здобув першу ліцензію на участь в Олімпійських іграх 2016 року в Бразилії.

Чемпіонами України серед дорослих у 2014 році стали: майстер спорту України Юлія Щепак (стрільба із лука), майстер спорту України міжнародного класу Андрій Мартинюк та майстер спорту України Денис Нечипоренко (легка атлетика) , майстер спорту України міжнародного класу Іван Ткаченко та майстер спорту України Артем Савенко (кікбоксинг). Також чемпіоном України став майстер спорту України міжнародного класу Олексій Сюткін із морського триборства.

На цей час Черкаська обласна організація ФСТ «Динамо» України об’єднує в своїх рядах 9400 динамівців, які згуртовані в 14 колективах фізичної культури правоохоронних органів та рятувальних служб. Починаючі з 1954 року щорічно проводиться обласна Спартакіада зі службово-прикладних та масових видів спорту, проводяться традиційні змагання «Козацькі забави», на кубок «Золота осінь», «Спортивна родина», традиційні змагання серед ветеранів з міні-футболу, волейболу, настільного тенісу.

Багато уваги приділяється розвитку прикладних видів спорту – пожежно-прикладному, стрільбі з табельної зброї, рукопашного бою, офіцерського триборства.

На чемпіонатах України та ФСТ «Динамо» яскраво вписані імена динамівців Черкащини: Ігоря Дягілєва, Олександра Будніка, Петра Заїки та Василя Нечки (пожежно-прикладний спорт), Наталії Калашник, Володимира Скакуна, Валерія Котляренко та Володимира Устименка (стрільба), Івана Кокодзея та Володимира Іващенка (рукопашний бій), Ігора Монахова, Івана Санжарівського, Віталія Снесаря, Костянтина Федорова (офіцерське багатоборство) та багато інших.

Багато уваги в організації приділяється спортивному резерву. Антон Кукса – неодноразовий призер та переможець на чемпіонатах України, Європи, світу з фехтування серед юніорів, Андрій Трінкаль, Рустам Мамедов, Катерина Єфремова, Анна Зусько (фехтування) неодноразові призери Чемпіонатів України та міжнародних змагань серед юніорів, Синєбрюхова Аза та Арина, Гафуров Олександр, Безрукавий Віталій (годзюрю карате-до),Анастасія Сапсай (дзю-до) та інші.

8 січня 2004 року почав свою роботу дитячий шаховий клуб «Динамо». В ньому навчаються діти від п’яти років – початківці, розрядники до майстра спорту. На протязі 2004-09 років у клубі навчалось більше ніж 60 дітей. Вихованці клубу «Динамо» приймають участь у міських, обласних, всеукраїнських а також міжнародних змаганнях.

П’ятиразовим чемпіоном Черкаської області з шахів серед чоловіків є також динамівець, призер чемпіонату Європи серед юніорів, неодноразовий призер чемпіонатів України, майстер спорту України, міжнародний майстер  Володимир Якимов.

У січні 2007 року, завдяки наполегливості голови облради «Динамо» генерал-майора міліції Миколи Каплія та його заступника Сергія Кривопишина, розпочала роботу обласна дитячо-юнацька спортивна школа «Динамо», де займались понад 230 юних спортсменів. Школу очолив талановитий організатор фізкультурного руху та наставник молоді, тренер з хокею на траві Володимир Іванович Назаренко. У цей час найбільш плідно працює відділення фехтування, яке ще називають «школою Шкалікової», що славиться високими результатами юних спортсменів.

У 2014 році під керівництвом досвідченого директора школи Лесь-Мартиненко Ніни Романівни в обласній ДЮСШ функціонують відділення дзюдо, легкої атлетики, тхеквондо В.Т.Ф., фехтування та кінного спорту (11 груп початкової підготовки, 9 – попередньої базової підготовки, 2 групи спеціальної базової підготовки). З юними динамівцями працюють 10 висококваліфікованих тренерів. За ці роки підготовлено 2 майстри спорту України, 18 кандидатів у майстри спорту України та І спортивного розряду, понад 400 спортсменів-розрядників. Вихованці школи: Анастасія Сапсай (дзюдо); Роман Сидоренко, Станіслав Підопригора, Вадим Байдаченко, Євген Капустян (фехтування); Микола Шпиг (тхеквондо В.Т.Ф.); Галина Гапонова, Яна Жмур, Сидоренко Дар’я (кінний спорт) – неодноразові переможці та призери національних а також міжнародних змагань серед дорослих та молоді.

Учні-спортсмени школи: Жмур Яна, Сидоренко Дар’я (кінний спорт) та Сергеєва Юлія (тхеквондо В.Т.Ф.) – зараховані до складу національних збірних команд із олімпійських видів спорту у 2014 році.

За роки діяльності обласну організацію очолювали Мацнев І. М., Третяков Г. С., Охота П. С., Пастушок Ф. Ю., Шляхов В. І., Івахненко С. Г., Кочегаров О. Д., Пидорич М. М., Каплій М. В., Ольховський В. І , Дерновий В.В.

Безпосереднє втілення ідей динамівського руху проводили заступники голів ради обласної організації: Патлань Д. І., Кириленко С. С., Михайлевич Г. В., Россохин В. І., Чекмарьов Б. П., Гудзенко П. Г., Орлов Ю. В., Чигирин О. М., Музичко М. А.,  Бовт С.В., Кривопишин С.А.

Основні напрямки Фізкультурно-спортивне товариство «Динамо» України завдань є:

– розвиток фізичної культури і спорту, фізична підготовка та оздоровлення працівників і військовослужбовців правоохоронних органів, залучення до системи занять фізичної культури, членів організації та членів їх сімей;

– сприяння розвитку масової фізичної культури і спорту , участь у підготовці спортивного резерву і спортсменів високого класу;

– надання допомоги у методичному забезпеченні фізичної підготовки працівників і військовослужбовців правоохоронних органів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *